Biologie parazita

Thelazia callipaeda je nematod ze skupiny spirur (Spirurida: Thelaziidae), původně rozšířený ve
Východní Asii (odtud  často používaný anglický název Oriental eye worm). Typickým hostitelem tohoto druhu thelázií je pes, infekce se však často vyskytují i u dalších psovitých šelem (v Evropě zejména liška a šakal), méně často pak u koček, lasicovitých šelem (kuna, jezevec), králíků a dalších druhů savců.
V místech endemického výskytu může docházet i k infekcím člověka.

Thelazia je středně velký bělavý nematod, samičky jsou až 2 cm dlouhé. V definitivním hostiteli se thelázie nalézají volně ve spojivkovém vaku, jehož sliznici svojí přítomností a pohybem dráždí, což vede primárně ke konjunktivitidám.

Přenašečem thelázií je Fortica variegata, drobná drosofilidní moucha žijící ve světlých lesích v nižších a středních polohách Evropy. Je to právě ona dotěrná malá muška, která vám při procházce lese tak dlouho poletuje kolem obličeje, až skončí ve vašem oku. Příčina je jedna jediná, Fortica se živí slzami zvířat a člověka a  spolu se slzami v oku napadené lišky nebo psa nasaje mikroskopické L1 larvičky thelazií, které pak přenese do dalšího hostitele. Až do příchodu thelaziózy mouchy rodu Fortica zajímaly maximálně hrstku entomologů. Dnes zjišťujeme, že se v České republice vyskytují na všech vhodných lokalitách a k přenosu thelaziózy na psy tak může docházet na většině území.  Další dobrý důvod pro ošetření psů vhodným antiparazitikem!